Nove zalihe Sirćeta su stigle

„Aditivi nisu štetni, u dozi je otrov“

Aditivi nisu stetni blog
Da li je ovo zaista istina? I ako jeste, što li se ovoliko izlomismo da napravimo aplikaciju Izbegni Aditive, baš smo blesavi. 😅
Zapravo, ovo je poluistina, delimična priča. Naše telo je deo Prirode. 🌱 Sve što unosimo trebalo bi da bude hrana za naše ćelije, građevinski materijal za naš imunitet, energija za naš svakodnevni život. Međutim, kada se naše telo suoči sa sintetičkim hemikalijama – sa aditivima, emulgatorima, veštačkim zaslađivačima – ono se nalazi u borbi. Neki adtivi se brzo izlučuju putem urina ili znoja, ali nisu svi tako jednostavni za izbacivanje. Neki se jednostavno nagomilavaju.
Postoje aditivi koji se, umesto da nas brzo napuste, talože u našem telu. Oni se polako nakupljaju u masnim tkivima, jetri, pa čak i u našem mozgu. Takvi aditivi ne prave štetu odmah. Oni su tihi napadači koji godinama slabe naš organizam, polako podrivajući naš imunitet. Imamo manje energije češće smo umorni, postajemo podložni alergijama, upalama i hroničnim bolestima.

Utiče li to na nas, ima li dokaza?

Razvoj prehrambene industrije doneo nam je praktičnost – hranu koja može trajati mesecima, savršeno upakovanu, prebogatu ukusima koji zavode naša čula. Ali, cena te pogodnosti je visoka. Sa porastom upotrebe aditiva i prerađene hrane, raste i broj modernih bolesti – alergija, autoimunih oboljenja, metaboličkog sindroma, pa čak i karcinoma, previše je studija koje to i dokazuju (a iskrena da budem, nisu nam potrebne studije da potvrde ono što se zna vekovima 😅, dovoljno je uključiti 🧠).
Možemo li za sve kriviti aditive? Naravno da ne. Naše zdravlje je rezultat mnogo faktora – genetike, životnog stila, stresa. Ali ne možemo zanemariti činjenicu da je naše telo danas svakodnevno izloženo hemikalijama koje nisu deo prirodnog lanca ishrane. One menjaju mikrobiom naših creva, oslabljuju naš imunološki sistem i ometaju normalne metaboličke procese.

Kako da se zaštitimo?

Ako je otrov zaista u dozi, onda je na nama da dozu smanjimo. Da biramo hranu koja je što prirodnija, da čitamo deklaracije, izbegavamo proizvode sa dugim spiskom sastojaka i biramo one sa što manje aditiva. Da svom telu pružimo ono što mu zaista treba – pravu, živu hranu.
 
Jer, naše telo nije dizajnirano da se svakodnevno bori sa sintetičkim supstancama. Ono je deo prirode, i kao takvo, najbolje funkcioniše kada je u skladu sa njom. 💚 

Zašto pišem ovo?

Zato što me ubiste 😂 pitanjima „Šta dati detetu za ovo, koji sirup dati za ono, šta da mažem za ekcem, šta da pijem protiv ovoga, šta da dam za imunitet…“
 
Jesam farmaceut i razumem zašto mi postavljate ovakva pitanja. Navikli smo da za svaki problem postoji rešenje u bočici, tableti ili prahu. Ali kao i vi, ja sam pre svega – roditelj. I reći ću vam nešto što neće zvučati kao savremeni savet, ali:
 
Moje dete, za ove tri godine, nije popilo ništa za imunitet. Nije popilo ništa za mikrobiom. Nije popilo ništa za ništa – ali je dobilo sve za sve.
 
Ne kažem ovo da bih vas impresionirala, već da vas podsetim – zdravlje nije u apoteci. Da, tamo ćete naći svega – ali svega 5% zdravih proizvoda, dok je većina hemija koja nas lako može uvući u začarani krug. Krug u kojem lečimo simptome, a zaboravljamo uzorke.
 
U prirodi ima svega. Tu su bilje za otpornost, voće i povrće za mikrobiom, svež vazduh za pluća, sunčeva svetlost za kožu. I da, zvuči surovo (ali i prelepo), ali Priroda 🌱 nema marketinšku kampanju, ali ima i ono najvažnije – život.

Nedavni članci

Prolecni detox

Zdrave navike

Kako krene proleće, tako krenu naše misli da bi moglo (a i trebalo🤭) zdravije, bolje, čistije! 🙈 Popustimo sebi tokom zime, opterećujemo krvne sudove, jetru, bubrege masnoćama, jer kako većina vas kaže, ko će odoleti slaninici, suvom mesu, sarmi i čvarcima 🙈, alii kada dodje proleće i kada treba da imamo najviše energije, mi usporimo!

Pročitajte više >>
Cover za sirce 3

 Jabukovo sirće – tvoj prolećni, detoks saveznik! 

Budi se Priroda, budimo se i mi ovog (a i svakog🤭) proleća i pravo je vreme da zastaneš, predahneš i popišeš stavke koje doprinose tvom zdravlju, novoj energiji i ubrzanju metabolizma, jer vreme je da se živne! 🌱💪

Na tom putu, odmah možeš uključiti na mesec dana jutarnji Zlatni Detox Napitak, koji je sjajan za regeneraciju organizma, ubrzanje metabolizma i podizanje energije! 👇

Pročitajte više >>
Namirnice koje podstiču čišćenje jetre

Namirnice koje podstiču čišćenje jetre

Može li se jetra očistiti i mora li se redovno čistiti?  Može se očistiti i regenerisati, ali ne mora se nužno čistiti. Tačan odgovor leži u tvojim navikama.  Kada jetra zataji, pati ceo organizam. Onoga trenutka kada procenat masnoća u

Pročitajte više >>
Korpa0
Nema proizvoda u korpi.
Nastavite kupovinu
0
Sanja Pure (1)

0631241622

Ljubica Pure

060 5141622

Melem za umirenje kašlja od guščije masti

Kako se upotrebljava Noćni melem?

– Preporuka je da se Noćni melem koristitako što se 1-2 kašičice melema nanesu na ugrejanu, pamučnu ili lanenu tkaninu (idealno starija tetra-pelena, koju možete ugrejati fenom ili peglom) i kada se rastopljeni melem malo prohladi, staviti direktno na grudi, pa fiksirati užom garderobom.

Da li Noćni melem mora da se nanosi na tkaninu ili može direktno na grudi?

– Radi postizanja što bolje efikasnosti melema, predlog je da se on nanosi na tkaninu, jer će se time on tokom noći dodatno grejati i ispuštati arome eteričnih ulja. Međutim, nije greška nanositi ga i direktno na grudi.

Da li može da se nanosi Noćni melem ukoliko je prisutan suvi kašalj?

– Bez obzira na to koji je kašalj u pitanju, Noćni melem se može nanositi. Ukoliko je kašalj suv, melem će uticati na njegovo sazrevanje, a u situaciji kada je kašalj propraćen sekretom, eterična ulja će potpomoći da se on bolje razdradi i na taj način potpomoći njegovo lakše izbacivanje.

Da li melem može izazvati alergijsku reakciju?

– Melem u sebi sadrži određene sastojke, koji, kao i svaka biljka, kod nekoga mogu izazvati reakciju, bilo da je to osip, oticanje na mestima gde je melem nanet ili svrab. Pre prve upotrebe neophodno je najpre naneti manju količinu melema na podlaktici ruke, kako bi se ispratilo ima li reakcije. Zbog same masnije strukture melema preporuka je da se regija kože, na koju se melem nanosi, održava čistom, tako što će se ispirati toplom vodom i sapunicom. Na taj način sprečiće se začepljenje pora i pojava osipa.

Da li Dnevni melem može da se koristi preventivno?

– Dnevni melem se može koristiti i onda kada nema tegoba. Ukoliko se koristi preventivno može se nanositi ispod nosa. Ukoliko se pojave disajne tegobe, poput začepljenog nosa i otežanog disanja može se nanositi direktno na grudi u toku dana 3-4 puta.

Koja je razlika između Dnevnog i Noćnog melema i da li je neophodno kombinovati ih?“

– Noćni melem je onaj koji je nezamenljiv kada dođe do pojave sekreta i kašlja, dok se Dnevni melem koristi danju, kada dođe do začepljenosti disajnih puteva ili curenja nosa. Tekstura dnevnog melema znatno je laganija od teksture Noćnog melema, te je s toga pogodna je za dnevno nanošenje. Meleme je najbolje koristiti u kombinaciji, takođe i zbog raličitog sastava, tako da se savršeno dopunjuju.

Da li se melem sme nanositi ukoliko dete ima temperaturu?

– Naši melemi na bazi guščije masti obogaćeni su Ši buterom i pčelinjim voskom, koji teksturu melema čine laganijom, kako ne bi zapušio pore. Takođe smo dobili potvrdu  od više pedijatara da je bezbedan za nanošenje tokom febrilnog stanja.

Da li Eliksir smeju da koriste trudnice i dojilje?

– Pure proizvodi su 100% prirodni, međutim, trudnicama ne preporučujemo naše prozvode.

Ko sme da koristi Vatreni tonik?

– Tonik smeju piti odrasli i deca starija od 12 godina, kao i dojilje. Trudnicama ne preporučujemo naše proizvode iako su potpuno prirodni.

Kako davati Tonik mlađem detetu?

– Često nas pitate mogu li Tonik piti i mlađa deca, a naš odovor je – Naravno! Možete ga davati detetu od 2 i po godine, jedino što u vezi njega treba da znate, jeste da je jakog ukusa, a on je jedini razlog zbog koga ga mlađe dete može odbijati. Zbog toga je preporuka da detetu date kašičicu Tonika razmućenu u čaši ceđenog limuna / pomorandže uz malo meda ili u čaši soka.

Da li Bronhimko sme koristiti dete mlađe od 2 godine?

– Bronhimko u sebi sadrži Bokvicu i Timijan. Timijan može biti potencijalni alergen (kao i svaka biljka) te smo morali postaviti donju starosnu granicu. Ukoliko Bronhimka želite dati mlađem detetu, umesto jedne kašičice, možete davati pola kašičice, sa napomenom da se pri prvom korišćenju detetu da mala količina, kako bi se ispratilo ima li reakcije.

Da li se Bronhimko može rastvarati u hrani/ piću?

– Bronhimko smo napravili tako da bude prijatnog ukusa i za naše mališane. Međutim, ukoliko ga dete ne bude prihvatalo, možete ga rastvoriti u šolji mleka ili čaja.

Zašto Bronhimko ima izražen ukus guščije masti? 

– Bronhimko sadrži visok procenat prave guščije masti, što mu daje specifičan, izražen ukus. To nije mana, već znak visokog kvaliteta i dokaz da u proizvodu nema zamena, aroma ni maskiranja. Kao i svi prirodni proizvodi, Bronhimko ima autentičan ukus – a to je upravo ono što ga čini efikasnim i posebnim.

Može li se Bronhimko koristiti preventivno i na koji način?

– Da, Bronhimko se može koristiti i preventivno, posebno u sezoni prehlada i virusa. U tom slučaju, preporučuje se upotreba 5 dana uz pauzu od 2 nedelje.

Kako se Bronhimko upotrebljava kada postoje tegobe?

Kada dođe do pojave kašlja, Bronhimko se daje 7 dana, pa se opet pravi pauza od dve nedelje. 

Kako za decu dozirati Bronhimka?

Da, Bronhimko je prilagođen deci od 2 godine naviše. Preporučena doza za decu uzrasta 2–12 godina je pola kašičice, dva puta dnevno.

Može li se koristiti uz druge prirodne preparate za kašalj?

– Da, Bronhimko se može kombinovati sa prirodnim kapima za inhalaciju, melemima ili biljnim čajevima, uz poštovanje preporučene dnevne doze.

Gde se čuva proizvod?

– Zbog svog potpuno prirodnog sastava i bez dodatih konzervansa, Bronhimko je potrebno čuvati u frižideru.

Da li Bronhimko mogu da koriste trudnice i dojilje?

– Bronhimko je bezbedan za trudnice i dojilje, ukoliko ne postoji alergija ni na jedan od sastojaka. Brojna su iskustva trudnica i dojilja koja su pozitivna i bez alergijskih reakcija. Ipak, u slučaju bilo kakve nedoumice, preporučuje se konsultacija sa lekarom.

Da li se Kapi za inhalaciju smeju koristiti u inhalatoru?

– Ne, Kapi za inhalaciju nisu namenjene za inhalator. One se smeju dodavati u ključalu vodu, pasivni ili aktivni difuzer.

Smeju li se kapi koristiti u prostoriji gde boravi dete mlađe od godinu dana?

– Ukoliko kapi želite koristiti u prostoriji gde je dete mlađe od godinu dana, dovoljno je da one budu u istoj prostoriji 20-ak minuta. To možete ponoviti 2-3x u toku dana.

Ko ne sme da koristi Kapi za inhalaciju?

Kapi ne smeju koristiti osobe sa bronhijalnom astmom.

Mogu li se Kapi koristiti svakodnevno?

-Da, kapi se mogu koristiti svakodnevno, posebno tokom sezone virusa i alergija, kao pomoć pri olakšanju disanja i pročišćavanju disajnih puteva.

Da li kapi čiste prostor od virusa i bakterija?

– Da, zahvaljujući snažnom antiseptičkom dejstvu etarskih ulja, kapi pročišćavaju vazduh i smanjuju rizik od širenja infekcija u zatvorenim prostorijama.

Da li su bezbedne za trudnice i dojilje?

– Zbog sadržaja etarskih ulja i alkohola, kapi nisu preporučene u trudnoći, dok se za dojilje savetuje konsultacija sa lekarom pre upotrebe.

  • Kragujevac –
    1. Apoteka DAR, Kralja Aleksandra I Karadjordjevića 102.
  • Beograd:
    1. Bio market, Svetogorska 18 i Dečanska 21
    2. Market zdravlja, Vatroslava Jagića 4,
    3.Todox centar, Doktora Dragoslava Popovića 1.
  • Niš:
    1. Prodavnica zdrave hrane Đumbirko, Dušanova 168.

Srbija: slanje svakog radnog dana. Rok isporuke je 2-5 radnih dana. Cena poštarine za pakete težine do 2kg iznosi 350 dinara.
Inostranstvo: slanje utorkom i četvrtkom, rok isporuke 10-14 radnih dana.
Slanje PostExpress-om

Ukoliko Vam porudžbina još uvek nije stigla, kontaktirajte nas kako biste dobili kontrolni broj vaše pošiljke.

U slučaju kada se pošiljka ne preuzme, a želite da ponovimo slanje, pre ponovnog slanja plaćaju se troškovi duplog transporta; pri isporuci novog paketa, naplaćuje se nova poštarina.

Pure Proizvode možete poručti putem online shop-a klikom ovde.

Radnim danima 08-15h
Subotom 08-12h

Ruđera Boškovića 17
34000 Kragujevac