Namirnice koje podstiču čišćenje jetre

Raw Carrot Kitchen (1)

Može li se jetra očistiti i mora li se redovno čistiti? 

Može se očistiti i regenerisati, ali ne mora se nužno čistiti. Tačan odgovor leži u tvojim navikama. 

Kada jetra zataji, pati ceo organizam. Onoga trenutka kada procenat masnoća u jetri predje 5% ukupne težine tkiva jetre, znaj da zalaziš u zonu “masne jetre”, iako veoma često nećeš imati nikakve vidljive simptome. Podmuklo stanje. Nešto se dešava unutar organa, stanje nije sjajno, a ti to čak ne možeš ni primetiti. Ukoliko je svakodnevno opterećuješ nezdravim mastima, ne očekuj jetru kao kod vitalnog mladića, već se zapitaj odakle da počneš sa oporavkom i kako stati na put lošim navikama. 

Uvođenje određenih namirnica u ishranu može pomoći u podršci regeneraciji i čišćenju jetre.

Evo nekoliko namirnica koje se često preporučuju zbog svojih povoljnih efekata na jetru:

Artičoka

Artičoka sadrži cinarin, jedinjenje koje podstiče proizvodnju žuči i pomaže u eliminaciji toksina iz jetre. Takođe ima antioksidativna svojstva koja podržavaju opšte zdravlje jetre.

Cvekla

Cvekla je bogata antioksidansima i betainom, što pomaže u detoksikaciji jetre. Pored toga, cvekla može povećati nivo enzima u jetri koji pomažu u razgradnji toksina.

Limun

Limun je pun vitamina C, koji je ključan za proizvodnju enzima koji podržavaju funkciju jetre. Limunska kiselina takođe pomaže u otapanju kamenaca u žuči.

Đumbir

Đumbir ima antiinflamatorna svojstva i pomaže u poboljšanju cirkulacije. Takođe podstiče proizvodnju enzima u jetri koji igraju ulogu u detoksikaciji organizma.

Maslinovo ulje

Nezasićene masne kiseline u maslinovom ulju pomažu u smanjenju upala u jetri. Takođe podržava proizvodnju žuči, što olakšava varenje masti.

Kurkuma

Kurkumin, aktivni sastojak kurkume, ima snažna antioksidativna i antiinflamatorna svojstva. Može pomoći u zaštiti jetre od oštećenja i podsticanju regeneracije tkiva.

kurkuma

Kelj

Kelj je bogat vlaknima i fitonutrijentima koji podržavaju detoksikaciju jetre. Takođe sadrži glukozinolate, koji se konvertuju u spojeve koji podržavaju procese detoksikacije.

Šargarepa i repa

Bogate su biljnim flavonoidima i beta-karotenom koji potpomažu detoksikaciju. Takođe pružaju antioksidanse i podržavaju opšte zdravlje jetre.

Crni luk

Sadrži sumporne spojeve koji podržavaju detoksikaciju jetre. Takođe ima antiinflamatorna svojstva i pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi.

Čaj od korena maslačka

Maslačak je jedan od najboljih prirodnih lekova za zdravlje jetre, a njegov koren poboljšava varenje i čisti jetru od toksina.

Sve ove namirnice, beskorisne su ukoliko nastaviš sa unosom nezdravih masti, zato na prženje hrane zaboravi, prebaci se na zdraviju opciju i odaberi dinstanje, kuvanje ili konzumiranje sirove, uravnotežene ishrane. Unosi dovoljno vode, izbegavaj prekomerenu konzumaciju alkohola i rafinisane hrane i već si na boljem putu, nego pre ovog teksta.

Ukoliko ti je potreban tačan recept i instrukcije o čišćenju jetre, pogledaj moje gostovanje u Rts Ordinaciji, nadam se da će biti korisno:

Nedavni članci

napravi-svoj-zeleni-smuti

Napravi svoj zeleni smuti

Zeleni smutiji su najčešće nešto što poziva na neukusno, ali ovaj menja poglede i zove vas da ga ponovo napravite. Sve što je potrebno jeste 5 minuta vremena i svega par sastojaka. Isprobajte, pa javite rezultat.  Sastojci: Priprema: Sve sastojke

Pročitajte više >>
BLOG-thumbnail-navike-zdravih-ljudi

7 Navika super-zdravih ljudi

1. IMAJ DORUČAK Studije pokazuju da su ljudi koji imaju zdrav doručak produktivniji, a deca koja jedu jutarnji obrok imaju bolji rezultat na testovima. Zdrav doručak pokreće metabolizam i sprečava da se kasnije prejedeš. Prilagodi doručak svojim potrebama, samo ga nemoj preskočiti.

Pročitajte više >>
Korpa0
Nema proizvoda u korpi.
Nastavite kupovinu
0
Sanja Pure (1)

0631241622

Ljubica Pure

060 5141622

Melem za umirenje kašlja od guščije masti

Kako se upotrebljava Noćni melem?

– Preporuka je da se Noćni melem koristitako što se 1-2 kašičice melema nanesu na ugrejanu, pamučnu ili lanenu tkaninu (idealno starija tetra-pelena, koju možete ugrejati fenom ili peglom) i kada se rastopljeni melem malo prohladi, staviti direktno na grudi, pa fiksirati užom garderobom.

Da li Noćni melem mora da se nanosi na tkaninu ili može direktno na grudi?

– Radi postizanja što bolje efikasnosti melema, predlog je da se on nanosi na tkaninu, jer će se time on tokom noći dodatno grejati i ispuštati arome eteričnih ulja. Međutim, nije greška nanositi ga i direktno na grudi.

Da li može da se nanosi Noćni melem ukoliko je prisutan suvi kašalj?

– Bez obzira na to koji je kašalj u pitanju, Noćni melem se može nanositi. Ukoliko je kašalj suv, melem će uticati na njegovo sazrevanje, a u situaciji kada je kašalj propraćen sekretom, eterična ulja će potpomoći da se on bolje razdradi i na taj način potpomoći njegovo lakše izbacivanje.

Da li melem može izazvati alergijsku reakciju?

– Melem u sebi sadrži određene sastojke, koji, kao i svaka biljka, kod nekoga mogu izazvati reakciju, bilo da je to osip, oticanje na mestima gde je melem nanet ili svrab. Pre prve upotrebe neophodno je najpre naneti manju količinu melema na podlaktici ruke, kako bi se ispratilo ima li reakcije. Zbog same masnije strukture melema preporuka je da se regija kože, na koju se melem nanosi, održava čistom, tako što će se ispirati toplom vodom i sapunicom. Na taj način sprečiće se začepljenje pora i pojava osipa.

Da li Dnevni melem može da se koristi preventivno?

– Dnevni melem se može koristiti i onda kada nema tegoba. Ukoliko se koristi preventivno može se nanositi ispod nosa. Ukoliko se pojave disajne tegobe, poput začepljenog nosa i otežanog disanja može se nanositi direktno na grudi u toku dana 3-4 puta.

Koja je razlika između Dnevnog i Noćnog melema i da li je neophodno kombinovati ih?“

– Noćni melem je onaj koji je nezamenljiv kada dođe do pojave sekreta i kašlja, dok se Dnevni melem koristi danju, kada dođe do začepljenosti disajnih puteva ili curenja nosa. Tekstura dnevnog melema znatno je laganija od teksture Noćnog melema, te je s toga pogodna je za dnevno nanošenje. Meleme je najbolje koristiti u kombinaciji, takođe i zbog raličitog sastava, tako da se savršeno dopunjuju.

Da li se melem sme nanositi ukoliko dete ima temperaturu?

– Naši melemi na bazi guščije masti obogaćeni su Ši buterom i pčelinjim voskom, koji teksturu melema čine laganijom, kako ne bi zapušio pore. Takođe smo dobili potvrdu  od više pedijatara da je bezbedan za nanošenje tokom febrilnog stanja.

Da li Eliksir smeju da koriste trudnice i dojilje?

– Pure proizvodi su 100% prirodni, međutim, trudnicama ne preporučujemo naše prozvode.

Ko sme da koristi Vatreni tonik?

– Tonik smeju piti odrasli i deca starija od 12 godina, kao i dojilje. Trudnicama ne preporučujemo naše proizvode iako su potpuno prirodni.

Kako davati Tonik mlađem detetu?

– Često nas pitate mogu li Tonik piti i mlađa deca, a naš odovor je – Naravno! Možete ga davati detetu od 2 i po godine, jedino što u vezi njega treba da znate, jeste da je jakog ukusa, a on je jedini razlog zbog koga ga mlađe dete može odbijati. Zbog toga je preporuka da detetu date kašičicu Tonika razmućenu u čaši ceđenog limuna / pomorandže uz malo meda ili u čaši soka.

Da li Bronhimko sme koristiti dete mlađe od 2 godine?

– Bronhimko u sebi sadrži Bokvicu i Timijan. Timijan može biti potencijalni alergen (kao i svaka biljka) te smo morali postaviti donju starosnu granicu. Ukoliko Bronhimka želite dati mlađem detetu, umesto jedne kašičice, možete davati pola kašičice, sa napomenom da se pri prvom korišćenju detetu da mala količina, kako bi se ispratilo ima li reakcije.

Da li se Bronhimko može rastvarati u hrani/ piću?

– Bronhimko smo napravili tako da bude prijatnog ukusa i za naše mališane. Međutim, ukoliko ga dete ne bude prihvatalo, možete ga rastvoriti u šolji mleka ili čaja.

Može li se Bronhimko koristiti preventivno i na koji način?

– Da, Bronhimko se može koristiti i preventivno, posebno u sezoni prehlada i virusa. U tom slučaju, preporučuje se upotreba 5 dana uz pauzu od 2 nedelje.

Kako se Bronhimko upotrebljava kada postoje tegobe?

Kada dođe do pojave kašlja, Bronhimko se daje 7 dana, pa se opet pravi pauza od dve nedelje. 

Kako za decu dozirati Bronhimka?

Da, Bronhimko je prilagođen deci od 2 godine naviše. Preporučena doza za decu uzrasta 2–12 godina je pola kašičice, dva puta dnevno.

Može li se koristiti uz druge prirodne preparate za kašalj?

– Da, Bronhimko se može kombinovati sa prirodnim kapima za inhalaciju, melemima ili biljnim čajevima, uz poštovanje preporučene dnevne doze.

Gde se čuva proizvod?

– Zbog svog potpuno prirodnog sastava i bez dodatih konzervansa, Bronhimko je potrebno čuvati u frižideru.

Da li Bronhimko mogu da koriste trudnice i dojilje?

– Bronhimko je bezbedan za trudnice i dojilje, ukoliko ne postoji alergija ni na jedan od sastojaka. Brojna su iskustva trudnica i dojilja koja su pozitivna i bez alergijskih reakcija. Ipak, u slučaju bilo kakve nedoumice, preporučuje se konsultacija sa lekarom.

Da li se Kapi za inhalaciju smeju koristiti u inhalatoru?

– Ne, Kapi za inhalaciju nisu namenjene za inhalator. One se smeju dodavati u ključalu vodu, pasivni ili aktivni difuzer.

Smeju li se kapi koristiti u prostoriji gde boravi dete mlađe od godinu dana?

– Ukoliko kapi želite koristiti u prostoriji gde je dete mlađe od godinu dana, dovoljno je da one budu u istoj prostoriji 20-ak minuta. To možete ponoviti 2-3x u toku dana.

Ko ne sme da koristi Kapi za inhalaciju?

Kapi ne smeju koristiti osobe sa bronhijalnom astmom.

Mogu li se Kapi koristiti svakodnevno?

-Da, kapi se mogu koristiti svakodnevno, posebno tokom sezone virusa i alergija, kao pomoć pri olakšanju disanja i pročišćavanju disajnih puteva.

Da li kapi čiste prostor od virusa i bakterija?

– Da, zahvaljujući snažnom antiseptičkom dejstvu etarskih ulja, kapi pročišćavaju vazduh i smanjuju rizik od širenja infekcija u zatvorenim prostorijama.

Da li su bezbedne za trudnice i dojilje?

– Zbog sadržaja etarskih ulja i alkohola, kapi nisu preporučene u trudnoći, dok se za dojilje savetuje konsultacija sa lekarom pre upotrebe.

  • Kragujevac –
    1. Apoteka DAR, Kralja Aleksandra I Karadjordjevića 102.
  • Beograd:
    1. Bio market, Svetogorska 18 i Dečanska 21
    2. Market zdravlja, Vatroslava Jagića 4,
    3.Todox centar, Doktora Dragoslava Popovića 1.
  • Niš:
    1. Prodavnica zdrave hrane Đumbirko, Dušanova 168.

Srbija: slanje svakog radnog dana. Rok isporuke je 2-5 radnih dana. Cena poštarine za pakete težine do 2kg iznosi 350 dinara.
Inostranstvo: slanje utorkom i četvrtkom, rok isporuke 10-14 radnih dana.
Slanje PostExpress-om

Ukoliko Vam porudžbina još uvek nije stigla, kontaktirajte nas kako biste dobili kontrolni broj vaše pošiljke.

U slučaju kada se pošiljka ne preuzme, a želite da ponovimo slanje, pre ponovnog slanja plaćaju se troškovi duplog transporta; pri isporuci novog paketa, naplaćuje se nova poštarina.

Pure Proizvode možete poručti putem online shop-a klikom ovde.

Radnim danima 08-15h
Subotom 08-12h

Ruđera Boškovića 17
34000 Kragujevac

E book - 7 zdravih i ukusnih salata

Neka ova jesen bude obojena u 7 nijansi obrok salata koje sam izdvojila kao posebno ukusne, hranljive i nutritivno bogate!

7 Ukusnih Salata Mockup (1)