Prirodno olakšanje: 3 namirnice za bol u grlu

Female Hands Squeezing Lemon Her Tea (1)

Bol u grlu je neprijatan simptom koji se često javlja usled prehlade, infekcija ili iritacije sluzokože grla. Umesto da odmah posegnete za lekovima, jako je važno utvrditi da li je bakterijska ili virusna infekcija u pitanju, a dok rezultati brisa ne stignu, možete razmotriti prirodne alternative koje vam mogu pomoći da ublažite nelagodnost i ubrzate proces ozdravljenja. Evo tri namirnice koje su poznate po svojim blagotvornim svojstvima za olakšanje bola u grlu:

1. Med: Med je već vekovima poznat po svojim lekovitim svojstvima. Bogat je antioksidansima i ima antibakterijska svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv infekcija. Dodajte kašičicu meda u topao čaj ili jednostavno ga uzimajte samostalno, uz lagano otapanje u ustima. Osim toga, med je blagog i prijatnog ukusa, te ga mogu koristiti i deca starija od 1.godine.

2. Propolis: Propolis je pčelinji proizvod koji pčele koriste za premazivanje i oblaganje svojih košnica, kako bi se odbranile od štetnih mikroorganizama. Uz pomoć propolisa obezbedjuje se visoka sterilnost košnice i odsustvo bakterija – čime propolis sa razlogom nazivaju prirodnim antibiotikom. 

Naučna istraživanja iz 2005. godine dokazala su baktericidno dejstvo propolisa protiv stafilokoka, klebsiele, ešerihije koli, pseudomonasa i strepstokoka. Kada su u pitanju bolovi u grlu, propolis se preporučuje upravo zahvaljujući svom antibiotskom (ubija bakterije), analgetskom (deluje protiv bolova) i anestetskom delovanju.

Koristi se veoma jednostavno: na kašičicu meda možete nakapati par kapi propolisa i polako otapati u ustima, 3-4 puta dnevno. 

namirnice-za-bol-u-grlu

3. Djumbir: Djumbir je biljka koja se koristi već 8.000 godina unazad i za čija su antibakterijska svojstva znali još stari Egipćani. Može se dodavati u limunade, kolače, može poslužiti za pripremu čajeva, ali kada su bolovi u grlu u pitanju i kada želimo da postignemo lokalno antibiotsko i analgetsko delovanje, najbolje je djumbir koristiti u obliku rastvora za ispiranje grla.

Priprema: Pomešati 1 kašičicu sveže narendanog korena djumbira, 1 kašičicu meda, pola šolje mlake vode i sok od pola limuna. Ovako pripremljen rastvor, iako zvuči ukusno, ne pije se, već služi za ispiranje grla, s obzirom da želimo da postignemo lokalni efekat. Grlo ispirati 5-6 puta dnevno.

4. Žalfija: Žalfija je biljka koja poseduje antimikrobno delovanje, a odlična je i kao prirodni dezinficijens. Pored toga, šžalfija opušta mišiće I smiruje upaljenu sluzokožu, pa je odlična kada su bolovi u grlu u pitanju! Za razliku od klasičnih čajeva, čaj od žalfije se ne pije kada su bolovi u grlu u pitanju, već se koristi za ispiranje grla. 

Priprema: 2 kafene kašike osušene žalfije preliti sa 200 ml ključale vode, poklopiti I ostaviti da odstoji 15-20 minuta, pa procediti i koristiti za ispiranje grla, 3-4 puta dnevno.

Pre nego što pohitamo za antibiotikom bez potvrdjene bakterijske infekcije, imajte na umu da upotrebom antibiotika, bez adekvatne indikacije i na nepropisan način, samo jačate bakterije, otvarate vrata mogućnosti razvoja rezistencije na antibiotike i povećavate rizik da sebi napravite još veći problem, razarajući prirodnu crevnu floru. Sa svakom popijenom tabletom/kapsulom antibiotika slabite svoj prirodni imunitet, ubijate korisne bakterije i ostavljate slobodan put za razvoj veoma uporne gljivice Candide albicans. Bolovi u grlu mogu se ublažiti i na prirodnije, a bezbednije načine, bar dok se ne utvrdi postojanje bakterijske infekcije.

Izvor: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29854586/

Nedavni članci

Namirnice koje podstiču čišćenje jetre

Namirnice koje podstiču čišćenje jetre

Može li se jetra očistiti i mora li se redovno čistiti?  Može se očistiti i regenerisati, ali ne mora se nužno čistiti. Tačan odgovor leži u tvojim navikama.  Kada jetra zataji, pati ceo organizam. Onoga trenutka kada procenat masnoća u

Pročitajte više >>
napravi-svoj-zeleni-smuti

Napravi svoj zeleni smuti

Zeleni smutiji su najčešće nešto što poziva na neukusno, ali ovaj menja poglede i zove vas da ga ponovo napravite. Sve što je potrebno jeste 5 minuta vremena i svega par sastojaka. Isprobajte, pa javite rezultat.  Sastojci: Priprema: Sve sastojke

Pročitajte više >>
BLOG-thumbnail-navike-zdravih-ljudi

7 Navika super-zdravih ljudi

1. IMAJ DORUČAK Studije pokazuju da su ljudi koji imaju zdrav doručak produktivniji, a deca koja jedu jutarnji obrok imaju bolji rezultat na testovima. Zdrav doručak pokreće metabolizam i sprečava da se kasnije prejedeš. Prilagodi doručak svojim potrebama, samo ga nemoj preskočiti.

Pročitajte više >>
Korpa0
Nema proizvoda u korpi.
Nastavite kupovinu
0
Sanja Pure (1)

0631241622

Ljubica Pure

060 5141622

Melem za umirenje kašlja od guščije masti

Kako se upotrebljava Noćni melem?

– Preporuka je da se Noćni melem koristitako što se 1-2 kašičice melema nanesu na ugrejanu, pamučnu ili lanenu tkaninu (idealno starija tetra-pelena, koju možete ugrejati fenom ili peglom) i kada se rastopljeni melem malo prohladi, staviti direktno na grudi, pa fiksirati užom garderobom.

Da li Noćni melem mora da se nanosi na tkaninu ili može direktno na grudi?

– Radi postizanja što bolje efikasnosti melema, predlog je da se on nanosi na tkaninu, jer će se time on tokom noći dodatno grejati i ispuštati arome eteričnih ulja. Međutim, nije greška nanositi ga i direktno na grudi.

Da li može da se nanosi Noćni melem ukoliko je prisutan suvi kašalj?

– Bez obzira na to koji je kašalj u pitanju, Noćni melem se može nanositi. Ukoliko je kašalj suv, melem će uticati na njegovo sazrevanje, a u situaciji kada je kašalj propraćen sekretom, eterična ulja će potpomoći da se on bolje razdradi i na taj način potpomoći njegovo lakše izbacivanje.

Da li melem može izazvati alergijsku reakciju?

– Melem u sebi sadrži određene sastojke, koji, kao i svaka biljka, kod nekoga mogu izazvati reakciju, bilo da je to osip, oticanje na mestima gde je melem nanet ili svrab. Pre prve upotrebe neophodno je najpre naneti manju količinu melema na podlaktici ruke, kako bi se ispratilo ima li reakcije. Zbog same masnije strukture melema preporuka je da se regija kože, na koju se melem nanosi, održava čistom, tako što će se ispirati toplom vodom i sapunicom. Na taj način sprečiće se začepljenje pora i pojava osipa.

Da li Dnevni melem može da se koristi preventivno?

– Dnevni melem se može koristiti i onda kada nema tegoba. Ukoliko se koristi preventivno može se nanositi ispod nosa. Ukoliko se pojave disajne tegobe, poput začepljenog nosa i otežanog disanja može se nanositi direktno na grudi u toku dana 3-4 puta.

Koja je razlika između Dnevnog i Noćnog melema i da li je neophodno kombinovati ih?“

– Noćni melem je onaj koji je nezamenljiv kada dođe do pojave sekreta i kašlja, dok se Dnevni melem koristi danju, kada dođe do začepljenosti disajnih puteva ili curenja nosa. Tekstura dnevnog melema znatno je laganija od teksture Noćnog melema, te je s toga pogodna je za dnevno nanošenje. Meleme je najbolje koristiti u kombinaciji, takođe i zbog raličitog sastava, tako da se savršeno dopunjuju.

Da li se melem sme nanositi ukoliko dete ima temperaturu?

– Naši melemi na bazi guščije masti obogaćeni su Ši buterom i pčelinjim voskom, koji teksturu melema čine laganijom, kako ne bi zapušio pore. Takođe smo dobili potvrdu  od više pedijatara da je bezbedan za nanošenje tokom febrilnog stanja.

Da li Eliksir smeju da koriste trudnice i dojilje?

– Pure proizvodi su 100% prirodni, međutim, trudnicama ne preporučujemo naše prozvode.

Ko sme da koristi Vatreni tonik?

– Tonik smeju piti odrasli i deca starija od 12 godina, kao i dojilje. Trudnicama ne preporučujemo naše proizvode iako su potpuno prirodni.

Kako davati Tonik mlađem detetu?

– Često nas pitate mogu li Tonik piti i mlađa deca, a naš odovor je – Naravno! Možete ga davati detetu od 2 i po godine, jedino što u vezi njega treba da znate, jeste da je jakog ukusa, a on je jedini razlog zbog koga ga mlađe dete može odbijati. Zbog toga je preporuka da detetu date kašičicu Tonika razmućenu u čaši ceđenog limuna / pomorandže uz malo meda ili u čaši soka.

Da li Bronhimko sme koristiti dete mlađe od 2 godine?

– Bronhimko u sebi sadrži Bokvicu i Timijan. Timijan može biti potencijalni alergen (kao i svaka biljka) te smo morali postaviti donju starosnu granicu. Ukoliko Bronhimka želite dati mlađem detetu, umesto jedne kašičice, možete davati pola kašičice, sa napomenom da se pri prvom korišćenju detetu da mala količina, kako bi se ispratilo ima li reakcije.

Da li se Bronhimko može rastvarati u hrani/ piću?

– Bronhimko smo napravili tako da bude prijatnog ukusa i za naše mališane. Međutim, ukoliko ga dete ne bude prihvatalo, možete ga rastvoriti u šolji mleka ili čaja.

Može li se Bronhimko koristiti preventivno i na koji način?

– Da, Bronhimko se može koristiti i preventivno, posebno u sezoni prehlada i virusa. U tom slučaju, preporučuje se upotreba 5 dana uz pauzu od 2 nedelje.

Kako se Bronhimko upotrebljava kada postoje tegobe?

Kada dođe do pojave kašlja, Bronhimko se daje 7 dana, pa se opet pravi pauza od dve nedelje. 

Kako za decu dozirati Bronhimka?

Da, Bronhimko je prilagođen deci od 2 godine naviše. Preporučena doza za decu uzrasta 2–12 godina je pola kašičice, dva puta dnevno.

Može li se koristiti uz druge prirodne preparate za kašalj?

– Da, Bronhimko se može kombinovati sa prirodnim kapima za inhalaciju, melemima ili biljnim čajevima, uz poštovanje preporučene dnevne doze.

Gde se čuva proizvod?

– Zbog svog potpuno prirodnog sastava i bez dodatih konzervansa, Bronhimko je potrebno čuvati u frižideru.

Da li Bronhimko mogu da koriste trudnice i dojilje?

– Bronhimko je bezbedan za trudnice i dojilje, ukoliko ne postoji alergija ni na jedan od sastojaka. Brojna su iskustva trudnica i dojilja koja su pozitivna i bez alergijskih reakcija. Ipak, u slučaju bilo kakve nedoumice, preporučuje se konsultacija sa lekarom.

Da li se Kapi za inhalaciju smeju koristiti u inhalatoru?

– Ne, Kapi za inhalaciju nisu namenjene za inhalator. One se smeju dodavati u ključalu vodu, pasivni ili aktivni difuzer.

Smeju li se kapi koristiti u prostoriji gde boravi dete mlađe od godinu dana?

– Ukoliko kapi želite koristiti u prostoriji gde je dete mlađe od godinu dana, dovoljno je da one budu u istoj prostoriji 20-ak minuta. To možete ponoviti 2-3x u toku dana.

Ko ne sme da koristi Kapi za inhalaciju?

Kapi ne smeju koristiti osobe sa bronhijalnom astmom.

Mogu li se Kapi koristiti svakodnevno?

-Da, kapi se mogu koristiti svakodnevno, posebno tokom sezone virusa i alergija, kao pomoć pri olakšanju disanja i pročišćavanju disajnih puteva.

Da li kapi čiste prostor od virusa i bakterija?

– Da, zahvaljujući snažnom antiseptičkom dejstvu etarskih ulja, kapi pročišćavaju vazduh i smanjuju rizik od širenja infekcija u zatvorenim prostorijama.

Da li su bezbedne za trudnice i dojilje?

– Zbog sadržaja etarskih ulja i alkohola, kapi nisu preporučene u trudnoći, dok se za dojilje savetuje konsultacija sa lekarom pre upotrebe.

  • Kragujevac –
    1. Apoteka DAR, Kralja Aleksandra I Karadjordjevića 102.
  • Beograd:
    1. Bio market, Svetogorska 18 i Dečanska 21
    2. Market zdravlja, Vatroslava Jagića 4,
    3.Todox centar, Doktora Dragoslava Popovića 1.
  • Niš:
    1. Prodavnica zdrave hrane Đumbirko, Dušanova 168.

Srbija: slanje svakog radnog dana. Rok isporuke je 2-5 radnih dana. Cena poštarine za pakete težine do 2kg iznosi 350 dinara.
Inostranstvo: slanje utorkom i četvrtkom, rok isporuke 10-14 radnih dana.
Slanje PostExpress-om

Ukoliko Vam porudžbina još uvek nije stigla, kontaktirajte nas kako biste dobili kontrolni broj vaše pošiljke.

U slučaju kada se pošiljka ne preuzme, a želite da ponovimo slanje, pre ponovnog slanja plaćaju se troškovi duplog transporta; pri isporuci novog paketa, naplaćuje se nova poštarina.

Pure Proizvode možete poručti putem online shop-a klikom ovde.

Radnim danima 08-15h
Subotom 08-12h

Ruđera Boškovića 17
34000 Kragujevac

E book - 7 zdravih i ukusnih salata

Neka ova jesen bude obojena u 7 nijansi obrok salata koje sam izdvojila kao posebno ukusne, hranljive i nutritivno bogate!

7 Ukusnih Salata Mockup (1)