Supe iz kesica – tačno je, imaju bezbroj prednosti, jednostavne su za pripremu, jako ukusne, dovoljno slane, ali da li ste se nekada zapitali od čega je napravljen prah iz kesice za supu i koliko su zapravo takve supe zdrave za naš organizam?
Savršeni ukus u većini slučajeva potiče od veštačkih pojačivača aroma, aditiva pod oznakom E620-E635, koji se dodaju sa ciljem povećanja prisutnih aroma u prerađenom proizvodu. Zahvaljujući ovim supstancama, supe dobijaju ukus koji nas mami da ponovo za tu supu damo novac, a to je ono što pogoduje proizvođaču, ali ne i našem organizmu.
Ovakvi aditivi ne ostvaruju benefit po naše zdravlje, a neki od njih, usled duže primene, mogu imati neželjena dejstva, kao što je neurotoksičnost. Neurotoksini su neurološki štetne materije, koje mogu negativno da utiču na tkivo u razvojnom periodu, kao i na već zreli nervni sistem. Kako bi izbegli u supi aditive sa potencijalnim neutoksičnim delovanjem, važno je da vodimo računa prilikom odabira kesice supe i čitamo sastav supe, koji je naveden pozadi kesice.
Zvanično, pojačivači aroma koji se mogu pronaći u supama iz kesice, dele se na 3 grupe:
- Glutaminska kiselina i njene soli (E620-E625)
- Guanilna kiselina i njene soli (E626-E629)
- Inozinska kiselina i njene soli (E630-E635)
S obzirom na to da proizvođač supe, prilikom navodjenja sastava, nije dužan da stavi lako prepoznatljivu ‘E’ oznaku i broj (npr E621, E623, E626…), umesto ‘E’ oznake može napisati pun naziv dodatog aditiva, koji veoma često populaciji nije poznat.
Upravo zbog toga, u nastavku se nalazi spisak aditiva, koji se mogu naći u supama iz kesica, a koji potencijalno, pored neurotoksičnosti, mogu ostvariti neželjene efekte kao što su ubrzano lupanje srca, česte glavobolje, bronhospazam, osećaj malaksalosti i razna neurološka oboljenja (multiplaskleroza, Parkinsonova bolest, Alchajmer…).
- E620 – Glutaminska kiselina
- E621 – Mononatrijum-glutaminat
- E622 – Monokalijum-glutaminat
- E623 – Kalcijum-diglutaminat
- E624 – Monoamonijum-glutaminat
- E625 – Magnezijum-fdiglutaminat
- E626 – Guanilna kiselina
- E627 – Dinatrijum-guanilat
- E628 – Dikalijum-guanilat
- E629 – Kalcijum-guanilat
- E630 – Inozinska kiselina
- E631 – Dinatrijum-inozinat
- E632 – Dikalijum-inozinat
- E633 – Kalcijum-diinozinat
- E634 – Kalcijum -5’-diribonukleotidi
- E635 – Dinatrijum -5’-ribonukleotidi
Osim navedenih aditiva (E620-E635) u supi ne želimo ni maltodestrin, palminu mast, sojin lecitin (organski je prihvatljiv), glukozni sirup, kao ni veštačke boje. Najčešće dodavana veštačka boja u supe iz kesica je E150a (karamel obična) koja kod pojedinih ljudi/dece može biti okidač za razvoj alergijskih reakcija (atopijski dermatitis, ekcem, koprivnjača).
Za kraj, ono što je važno zapamtiti i napraviti razliku: supe jesu zdrave, ali domaće supe, napravljene od šargarepe, peršuna, belog luka, celera, paškanata, supe koje obiluju vitaminima i mineralima. Kada supu pravimo od praha, tada dobijemo samo, u najvećem broju slučajeva, veštački obojenu tečnost za hidriranje bogatu aditivima, koji vrlo često mogu poremetiti naš zdravstveni balans organizma.